Camlı yangın kapısı (cam yangın kapıları) ve bölme duvarları, yangının bina içinde yayılımını engelleyen yapı elemanlarıdır. Dayanım süresi boyunca güvenli kaçış koridorları yaratır, insanların binadan kolaylıkla tahliye edilmelerini sağlar. İtfaiye yangına müdahale edene kadar yangını bir bölmeye hapsederek, olası maddi hasarların büyümesini engeller.

Dolu panel yangın kapılarından farkları, tamamına yakınının camdan oluşmasıdır. Görsel engel yaratmaz, bina içinde hacimlerin eklemlenmesine olanak tanır. Estetiktir. Günlük yaşam alanlarında kullanılabilir konfora sahiptir.

Merdiven kovasına açılan kat sahanlıklarında tercih edilmeleri durumunda, merdivenler günlük kullanıma uygun olma özelliklerini yitirmez, aynı zamanda kaçış merdiveni özelliği de kazanır.

Camlı yangın kapıları, üretim yöntemi açısından dolu veya gözetleme camlı kapılara göre farklılık gösterir. Yangın yönetmelikleri ve test ölçüleri dahilinde kalmak kaydıyla istenilen genişlik-yükseklik değerlerinde üretilir. Mimari tasarımda serbestlik sunar.
Cam cama (butt-joint) birleşim tekniği ile kesintisiz, şeffaf yangın duvarları oluşturulabilir.
Ergime sıcaklığının çok yüksek olması, camlı çelik yangın kapılarını uzun dayanım süreleri için alternatifsiz kılar.

Pentek, sertifikalı (EN 1634-1, EN 1364-1, BS 476 part:22) 30/60/90/120 dakika dayanım sürelerine sahip camlı yangın kapılarını, E/EW/EI yangın dayanım sınıflarına uygun olarak projeye özel ölçülerde üretiyor. Uygun donanımlar ile her tür otomasyon ve geçiş senaryosu ihtiyacına cevap veriliyor.

Pentek camlı yangın kapıları ve bölme duvarları, denetime yetkili kurumlarca talep edildiği gibi “sistem” olarak sertifikalıdır. Bileşenler (doğrama, cam ve aksesuarlar) birlikte test edilmiştir.

Pentek, paslanmaz çelik ve boyalı galvanize çelik alternatifleri ile prestij ve güvenliğin arandığı nitelikli uygulamalarda, Alman RP Technik kalitesini mimarinin hizmetine sunuyor.